Komlótoboz (Humulus lupulus)

Népi nevei: vadkomló, sörkomló, szeleginy, sullyogó iszalag
Energetikája:
Szelet növeli, a tüzet-vizet csökkenti.
Hűtő-szárító hatású.
A komlóból készült sör a szelet csökkenti, a tüzet csökkenti, és a vizet fokozza,
hűtő-nedvesítő hatású.
Íze: keserű, pikáns-aromás
A sör íze: keserű, édes, aromás
Antibakteriális hatású, fertőtlenítő gyógynövény. A sörfőzők is azért kezdtek a csíráztatott árpához, vagy más gabonához komlót adni, hogy az édes ízű, hamar romló malátát tartósítsák, és az édes ízt ellensúlyozzák. Ezt elsőként a német szerzetesek alkalmazták, a 8. században. Elterjesztése a hollandokhoz kapcsolódik. Az angolok tiltották a komló használatát, mert tapasztalataik szerint búskomorságot okozott – ők írták le először a komló nyugtató hatását. Ezt a nyugtató hatást klinikailag igazolták. A kutatások alapját az képezte, hogy a komlót szedőknél álmosságot, fáradtságot észleltek, aminek nem volt különösebb alapja. A középkori Európában párnát készítettek belőle, hogy a nyugodt alvást biztosítsák. Indiában, Kínában is ismert volt, és az észak-amerikai indiánok is használták álmatlanság ellen.
Magyarországon először a 11. században írták le nyugtató hatását, azóta a magyar népi gyógyászat is alkalmazza többek között altatópárnaként. A két asszony közében szedett komlótoboz segítségével készítették az úgynevezett pár-t, amit a kenyérsütéshez, kelesztő anyagként használtak.
Idegi eredetű gyomorpanaszoknál is hatékony, nemcsak az altató hatása miatt, hanem a keserű vegyületei (humulon és lupulon) gátolja a belekben a puffadást okozó baktériumok és gombák elszaporodását, így serkenti a bélműködést, enyhíti a has feszülését, oldja a belek görcseit, javítja az emésztést. Sok gyomorkeserű alkotórészeként szerepel, gyomorerősítő és gyomorvédő vegyületei miatt.
Nyugtató ülőfürdő: egy marék komlótobozt forrázzunk le 1 liter vízzel, hagyjuk állni 15-20 percig, és szűrjük a fürdővízhez. Stresszes időszakban hetente 1-2 alkalommal vegyünk ülőfürdőt. Ne maradjunk benne 20 percnél tovább, mert el is aludhatunk. A fürdő után pihenjünk le.
Külsőleg borogatásként használhatjuk a fájó ízületekre, reumás fájdalmakra, mert közvetlenül nyugtatja a begyulladt területet.
Fitoösztrogén tartalma miatt enyhíti a menstruációs fájdalmat, a has feszülését enyhíti, eredményes a klimax tüneteinek enyhítésében is.
A férfi nemi működésére nyugtatólag hat, csillapítja a korai magömlést.
Nőknél viszont fokozza az ingerelhetőséget, nyugató, lazító hatása révén segíti az izgalmi állapot elérését
Szájüregi fertőzéseknél, fogínygyulladás esetén érdemes naponta többször öblögetni.
Vértisztítóként hűti a vért, csökkenti a koleszterin szintjét, és a cukor-szintet is.
Régi időkben növényi antibiotikumnak tekintették, mint a fokhagymát. Kezeltek vele fertőzéseket, mint például a szifiliszt, és tuberkulózist.
A komlós házi gyógyfürdő növeli a bőr fertőzésekkel szemben ellenállását, segíti az új sejtek képződését. A száraz, berepedezett bőrt fertőtleníti, segíti a hámosodást.
Zsíros pattanásos bőr megnyugtatására és fertőtlenítésére használhatjuk arcgőzöléshez. Fokozottan figyeljünk oda, mert nagyon lenyugtathat, figyelmetlenné tehet. 1 liter vizet forraljunk fel, és dobjunk bele egy marék komlótobozt. Óvatosan hajoljunk a főz fölé, fejünket takarjuk be töröközővel.
Kényelmesebb és veszélytelenebb, ha a forrázatba, amikor már kézmelegre hűlt, belemártunk egy textilpelenkát, vagy egy töröközőt, kicsavarjuk és még melegen az arcra, és a dekoltázsra borítjuk. Ezalatt pihenjünk.
A szárításra szánt tobozokat két asszony köze között érdemes gyűjteni, és száraz, szellős helyen gyorsan megszárítani. Tárolhatjuk kartondobozban, vagy vászonzsákban.
Ellenjavallt: koncentrációt igénylő feladatoknál (gépjárművezetés, munkagépkezelés), vizsgahelyzeteknél, mert zavarja a koncentrációt, lenyugtat.
Fokozza az altatók és nyugtatók hatását, felerősíti az alkohol hatását is.
Nagyon ritkán előfordul a toboz érintésére heves bőrreakció (ekcéma).
Hosszú távon rendszeres fogyasztása nem ajánlott, mert kiszárítja a test nedveit, és akár vérfogyottsághoz is vezethet.
A komlóról részletesen dr. Kmeth Sándor: Herbárium című könyvében olvashathatnak.