Két asszony köze

Két asszony közének a Nagyboldogasszony (augusztus 15.) és Kisboldogasszony (szeptember 8.) közötti időszakot nevezzük.
A népi kalendáriumban a “két asszony köze” közötti időszak varázserejűnek számít, kimondottan szerencsés időszaknak tekintették különösen az asszonyi munkában tartották fontosnak. Nagyboldogasszony napja, és Kisasszony napja is dologtiltó nap, a két tiltás között viszont nagyon sok asszonyi tevékenységnek volt itt az ideje.
Termékenységvarázsláshoz kapcsolódik az a szokás, hogy ilyenkor ültették a tyúkokat, hogy jó tojók legyenek és az összes tojásukat kiköltsék. Az ebben az időszakban tojt tojásokat összegyűjtik, mésszel leszórják, mert úgy vélik, hogy sokáig eláll. „Ez a két asszony közi tojás.”
Ekkor kellett szedni a gyógyfüveket, amiket megszenteltettek, és különböző szertartásokhoz használták. Az egyik legfontosabb gyógynövény a komlótoboz volt, hiszen régen a kenyérsütéshez használt kovász egyik elengedhetetlen kelléke volt.
A kopácsi halászok ekkor szedték a gyékényt.
A két Boldogasszony köze a magyar nyelvterületen általános hiedelem szerint a téli holmik, ruhafélék szellőztetésének az ideje, hogy a moly ne essen beléjük.
Zagyvarékason úgy vélték, hogy kétasszony között ki kell szellőztetni a búzát, hogy ne legyen dohos, ne essen bele a zsizsik.