Dorottya

Dorottyák február 6-án ünneplik névnapjukat.
A nap legfontosabb időjárás-előjelzése: Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja, tehát ha ezen a napon fagy, akkor Julianna napjára, azaz február 16-ra enyhülés várható.
Dorottya neve ógörög eredetű, jelentése Isten ajándéka.
Szent Dorottya a négy szűz vértanú egyike volt. Szépsége felkeltette a helyi uralkodó kíváncsiságát, ám Dorottya elutasította, azt állítván, hogy ő jézus menyasszonya. Az uralkodó elfogatta, kínzásnak vetették alá, hitét nem tagadta meg, sőt, a bírónak azt mondta, hogy Krisztus kertjében szokott rózsát és almát szedni. A bíró halálra ítélte, és tél lévén, gúnyosan kérte, hogy küldessen neki azokból a rózsákból és almákból. Dorottya lefejezése után egy gyermek jelent meg a bírónál, és átadott neki egy kosarat teli rózsával és almával. A bíró erre a csodára megtért. Ezért Dorottyát a középkorban karján kosárra ábrázolták, ami gyümölccsel és rózsával van tele. Ezért lett Dorottya a kertészek és virágárusok védőszentje, csodájára emlékezve ezen a napon almát és virágot szentelnek a templomokban.
Mivel a tavasz küszöbén vagyunk, Dorottya erősen emlékeztet a római Flóra ünnephez, amely a tavasz kezdetét jelezte az ókorban.
Egy időben hazánkban nem volt kedvelt női név, köszönhetően Csokonai Vitéz Mihálynak, aki Dorottya, vagyis a dámák diadalma a fársángon – furcsa vitézi versezet négy könyvben című művének főhősnője egy vénkisasszony.
Asszonyi dologtiltó nap, ezen a napon az asszonyok nem varrtak, nehogy megfájduljon az ujjuk.